fileutils 4.0d - en to sk translation catalogue (224 entries)

en: ^[yY]
sk: ^[yYaAáÁ]

en: cannot create directory `%s'
sk: nie je možné vytvoriť adresár `%s'

en: `%s' exists but is not a directory
sk: `%s' existuje, ale nie je to adresár

en: cannot chdir to directory, %s
sk: nie je možné vojsť do adresára, %s

en: cannot chown %s
sk: nie je možné zmeniť vlastníka %s

en: cannot chmod %s
sk: nie je možné zmeniť prístupové práva %s

en: invalid argument `%s' for `%s'
sk: neprípustný argument `%s' pre `%s'

en: ambiguous argument `%s' for `%s'
sk: nejednoznačný argument `%s' pre `%s'

note: We try to put synonyms on the same line.  The assumption is that synonyms follow each other
en: Valid arguments are:
sk: Platné argumenty sú:

en: group of %s changed to %s
sk: skupina súboru %s zmenená na %s

en: failed to change group of %s to %s
sk: zmena skupiny %s na %s zlyhala

en: group of %s retained as %s
sk: skupina súboru %s zostala %s

en: can not change to null group
sk: nie je možné zmeniť skupinu na prázdnu

en: invalid group name `%s'
sk: '%s' nie je platný názov skupiny

en: group number
sk: číslo skupiny

en: invalid group number `%s'
sk: '%s' je chybné číslo skupiny

en: you are not a member of group `%s'
sk: nie ste členom skupiny `%s'

en: %s: invalid group number
sk: %s: chybné číslo skupiny

en: virtual memory exhausted
sk: virtuálna pamäť vyčerpaná

en: Try `%s --help' for more information.
sk: Zadaním `%s --help' získate viac informácií.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... SKUPINA SÚBOR...
       alebo: %s [VOĽBA]... --reference=SÚBOR2 SÚBOR...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems with lchown system call)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group instead of using a GROUP value
      -R, --recursive        change files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
sk: Zmena skupinového vlastníka každého SÚBORu na SKUPINU.
    
      -c, --changes           ako voľba 'verbose', ale zobraziť iba zmeny
      -h, --no-dereference    pôsobiť na symbolické odkazy namiesto na súbor,
                              na ktorý odkaz odkazuje (dostupné iba na
                              systémoch s volaním 'lchown')
      -f, --silent, --quiet   potlačiť väčšinu chybových správ
          --reference=SÚBOR2  použiť skupinu SÚBORU2 namiesto SKUPINy
      -R, --recursive         rekurzívne zmeniť skupinu aj vo vnorených adresároch
      -v, --verbose           vypísať informáciu o každom spracovanom súbore
          --help              vypísať túto pomoc a skončiť
          --version           vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: 
    Report bugs to <bug-fileutils@gnu.org>.
sk: 
    Chyby hláste na adrese <bug-fileutils@gnu.org>.

en: too few arguments
sk: príliš málo argumentov

en: --no-dereference (-h) is not supported on this system
sk: tento systém nepodporuje voľbu --no-dereference (-h)

en: mode of %s changed to %04o (%s)
sk: práva súboru %s boli zmenené na %04o (%s)

en: failed to change mode of %s to %04o (%s)
sk: zmena práv súboru %s na %04o (%s) zlyhala

en: mode of %s retained as %04o (%s)
sk: práva súboru %s zostali %04o (%s)

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL_MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... PRÁVA[,PRÁVA]... SÚBOR...
       alebo: %s [VOĽBA]... PRÁVA_OKTALOVO SÚBOR...
       alebo: %s [VOĽBA]... --reference=SÚBOR2 SÚBOR...

en: 
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
sk: 
      -c, --changes           ako voľba 'verbose', ale zobraziť iba zmeny
      -f, --silent, --quiet   potlačiť väčšinu chybových správ
      -v, --verbose           vypísať informáciu o každom spracovanom súbore
          --reference=RFILE   použiť práva SÚBORU2 namiesto PRÁV
      -R, --recursive         vykonať operáciu aj vo vnorených adresároch
          --help              vypísať túto pomoc a skončiť
          --version           vypísať informáciu o verzii a skončiť
    
    Každé PRÁVO je tvorené jedným alebo viacerými písmenami z ugoa, jedným symbolom
    z +-= a jedným alebo viacerými písmenami z rwxXstugo.

en: invalid mode
sk: neprípustné práva

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
sk: symbolický odkaz %s ani odkazovaný súbor neboli zmenené

en: owner of %s changed to
sk: vlastník súboru %s zmenený na

en: failed to change owner of %s to
sk: nepodarilo sa zmeniť vlastníka %s na

en: owner of %s retained as
sk: vlastník súboru %s zostal

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[.[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... .GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... VLASTNÍK[.[SKUPINA]] SÚBOR...
       alebo: %s [VOĽBA]... .SKUPINA SÚBOR...
       alebo: %s [VOĽBA]... --reference=SÚBOR2 SÚBOR...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          be verbose whenever change occurs
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use the owner and group of RFILE instead of using
                             explicit OWNER.GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          explain what is being done
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a period.  A colon may replace the period.
sk: Zmena vlastníka a/alebo skupinového vlastníka každého SÚBORu na VLASTNÍKa a/alebo SKUPINU.
    
      -c, --changes           ako voľba 'verbose', ale zobraziť iba zmeny
          --dereference       pôsobiť na odkazovaný súbor namiesto na
                              samotný symbolický odkaz
      -h, --no-dereference    pôsobiť na symbolické odkazy namiesto na súbor,
                              na ktorý odkaz odkazuje (dostupné iba na
                              systémoch s volaním 'lchown')
      -f, --silent, --quiet   potlačiť väčšinu chybových správ
          --reference=SÚBOR2  použiť vlastníka a skupinu SÚBORU2 namiesto
                              explicitných hodnôt VLASTNÍK.SKUPINA
      -R, --recursive         vykonať operáciu aj vo vnorených adresároch
      -v, --verbose           vypísať informáciu o každom spracovanom súbore
          --help              vypísať túto pomoc a skončiť
          --version           vypísať informáciu o verzii a skončiť
    
    Vlastník nie je zmenený, pokiaľ nebol zadaný. Skupina nie je zmenená, pokiaľ nie je zadaná, ale bude zmenená na prihlasovaciu skupinu, pokiaľ je za vlastníkom
    bodka. Namiesto bodky môže byť použitá aj dvojbodka.

en: `%s' and `%s' are the same file
sk: `%s' a `%s' predstavujú ten istý súbor

en: cannot create regular file `%s'
sk: nie je možné vytvoriť bežný súbor `%s'

en: %s: omitting directory
sk: %s: vynechávam adresár

en: %s: cannot overwrite directory with non-directory
sk: %s: nie je možné prepísať adresár niečím iným ako adresárom

en: %s: overwrite `%s', overriding mode %04o?
sk: %s: prepísať `%s' bez ohľadu na práva %04o?

en: %s: overwrite `%s'?
sk: %s: prepísať `%s'?

en: %s: cannot overwrite directory
sk: %s: nie je možné prepísať adresár

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not moved
sk: vytvorenie záložnej kópie `%s' by zničilo zdroj;  `%s' nebol presunutý

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not copied
sk: vytvorenie záložnej kópie `%s' by zničilo zdroj;  `%s' nebol skopírovaný

en: cannot backup `%s'
sk: nie je možné vytvoriť zálohu súboru `%s'

en: %s -> %s (backup)
sk: %s -> %s (záloha)

en: cannot remove old link to `%s'
sk: nie je možné odstrániť pôvodný odkaz na `%s'

en: won't create hard link `%s' to directory `%s'
sk: nie je prípustné vytvoriť pevný odkaz `%s' na adresár `%s'

en: %s: cannot copy cyclic symbolic link
sk: %s: nie je možné skopírovať zacyklené symbolické odkazy

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
sk: %s: relatívne symbolické odkazy je možné vytvoriť iba v aktuálnom adresári

en: cannot create link `%s'
sk: nie je možné vytvoriť odkaz `%s'

en: cannot create fifo `%s'
sk: nie je možné vytvoriť rúru `%s'

en: cannot create special file `%s'
sk: nie je možné vytvoriť špeciálny súbor `%s'

en: cannot read symbolic link `%s'
sk: nie je možné prečítať symbolický odkaz `%s'

en: cannot create symbolic link `%s'
sk: nie je možné vytvoriť symbolický odkaz `%s'

en: preserving ownership for %s
sk: zachovávam vlastníctvo %s

en: %s: unknown file type
sk: %s: neznámy typ souboru

en: preserving times for %s
sk: zachovávam časy %s

en: setting permissions for %s
sk: nastavujem prístupové práva pre %s

en: preserving permissions for %s
sk: zachovávam prístupové práva pre %s

en: restoring permissions of %s
sk: obnovujem prístupové práva %s

en: cannot un-backup `%s'
sk: návrat k zálohe `%s' nie je možný

en: %s -> %s (unbackup)
sk: %s -> %s (obnovenie zálohy)

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... ZDROJ CIEĽ
       alebo: %s [VOĽBA]... ZDROJ... ADRESÁR

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -a, --archive                same as -dpR
      -b, --backup                 make backup before removal
      -d, --no-dereference         preserve links
      -f, --force                  remove existing destinations, never prompt
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -l, --link                   link files instead of copying
      -p, --preserve               preserve file attributes if possible
      -P, --parents                append source path to DIRECTORY
      -r                           copy recursively, non-directories as files
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
      -R, --recursive              copy directories recursively
      -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -V, --version-control=WORD   override the usual version control
      -x, --one-file-system        stay on this file system
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
    
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
sk: Kópia ZDROJ do CIEĽa alebo viac ZDROJov do ADRESÁRA.
    
      -a, --archive                ekvivalent volieb '-dpR'
      -b, --backup                 pred zmazaním vytvoriť zálohu
      -d, --no-dereference         zachovať symbolické odkazy
      -f, --force                  zmazať existujúce ciele bez opýtania
      -i, --interactive            pred prepísaním sa opýtať
      -l, --link                   namiesto kópií vytvoriť odkazy
      -p, --preserve               pokiaľ je to možné, zachovať práva a časy súborov
      -P, --parents                pridať cestu k zdroju k cieľovému ADRESÁRu
      -r                           kopírovať rekurzívne, všetko čo nie je adresárom
                                   kopírovať ako keby to bol súbor.
          --sparse=KEDY            tvorba nesúvislých (deravých) súborov
      -R, --recursive              kopírovať adresáre rekurzívne
      -s, --symbolic-link          namiesto odkazov vytvoriť symbolické odkazy
      -S, --suffix=PRÍPONA         zmeniť obvyklú príponu zálohových súborov
                                   na PRÍPONU
      -u, --update                 kopírovať iba pokiaľ je zdrojový súbor novší
                                   ako cieľový alebo pokiaľ cieľový súbor neexistuje
      -v, --verbose                vypisovať informácie o vykonaných operáciách
      -V, --version-control=SLOVO  nevykonávať obvyklú správu verzií
      -x, --one-file-system        zostať v tomto súborovom systéme
          --help                   vypísať túto pomoc a skončiť
          --version                vypísať informáciu o verzii a skončiť
    
    Pokiaľ nie je zadané inak, nesúvislé (deravé) súbory sú detekované
    a zodpovedajúci cieľový súbor je vytvorený taktiež ako nesúvislý.
    Toto je tiež správanie sa pri voľbe --sparse=auto. Pri zadaní voľby
    --sparse=always bude vytvorený nesúvislý súbor vždy ak zdrojový
    súbor obsahuje dostatočne dlhú postupnosť nulových bajtov. Voľba
    --sparse=never zabráni tvoreniu nesúvislých súborov.

en: The backup suffix is ~, unless set with SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  The
    version control may be set with VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
sk: Prípona záložných súborov je ~, pokiaľ nie je nastavená premennou
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Spôsob tvorby záložných kópií súborov môže byť
    nastavený premennou VERSION_CONTROL, prípustné hodnoty sú:
    
      none, off       nikdy nevytvárať záložné kópie (ani ak bolo zadané --backup)
      numbered, t     tvoriť číslované záložné kópie
      existing, nil   tvoriť číslované, pokiaľ už číslované záložné kópie
                      existujú, inak tvoriť jednoduché
      simple, never   vždy tvoriť jednoduché záložné kópie súborov

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
sk: 
    Ako špeciálny prípad, cp tvorí záložné kópie ZDROJa, pokiaľ sú zadané voľby
    force a backup a ZDROJ a CIEĽ sú rovnakým menom pre existujúci bežný súbor.

en: cannot make directory `%s'
sk: nie je možné vyttoriť adresár `%s'

en: missing file arguments
sk: chýbajú mená súborov

en: missing destination file
sk: chýba cieľový súbor

en: when preserving paths, last argument must be a directory
sk: pokiaľ je požadované zachovanie ciest, posledný argument musí byť adresár

en: copying multiple files, but last argument (%s) is not a directory
sk: je požadované kopírovanie viacerých súborov, ale posledný argument (%s) nie je adresár

en: symbolic links are not supported on this system
sk: tento systém nepodporuje symbolické odkazy

en: cannot make both hard and symbolic links
sk: nie je možné zároveň vytvoriť pevný a symbolický odkaz

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
sk: Príkaz pre nastavenie premennej prostredia LS_COLOR.
    
    Špecifikovať výstupný formát:
      -b, --sh, --bourne-shell    výstupom je Bourne shellový príkaz
                                  pre nastavenie LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        výstupom je C shellový príkaz
                                  pre nastavenie LS_COLORS
      -p, --print-database        vypísať štandardné nastavenia
      --help                      vypísať túto pomoc a skončiť
      --version                   vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
sk: %s:%lu: chybný riadok; chýbajúci druhý prvok

en: %s:%lu: unrecognized keyword `%s'
sk: %s:%lu: neznáme kľúčové slovo `%s'

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
sk: voľbu pre výpis vnútornej databázý 'dircolors' a výber
    syntaxe pre shell nie je možné zadať súčasne

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
sk: pokiaľ je požadovaný výpis vnútornej databázy 'dircolors', nie
    je možné použiť argumenty pre súbor

en: too many arguments
sk: priveľa argumentov

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
sk: nie je nastavená premenná prostredia SHELL a typ shellu nie je zadaný

en: standard input
sk: štandardný vstup

en: Usage: %s [OPTION]...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
      if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
    
      ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size
sk: Kopírovanie súboru, konverzia a formátovanie podľa volieb.
    
      bs=BAJTOV        vnútiť ibs=BAJTOV a obs=BAJTOV
      cbs=BAJTOV       konvertovať BAJTOV bajtov naraz
      conv=KĽÚČ_SLOVÁ  konvertovať podľa čiarkami oddeleného zoznamu kľúčových slov
      count=BLOKOV     kopírovať iba BLOKOV vstupných blokov
      ibs=BAJTOV       čítať BAJTOV bajtov naraz
      if=SÚBOR         čítať zo súboru SÚBOR namiesto zo štandardného vstupu
      obs=BAJTOV       zapisovať BAJTOV bajtov naraz
      of=SÚBOR         zapisovať do súboru SÚBOR namiesto na štandardný výstup
      seek=BLOKOV      preskočiť prvých BLOKOV výstupných blokov veľkosti 'obs'
      skip=BLOKOV      preskočiť prvých BLOKOV vstupných blokov veľkosti 'ibs'
          --help       vypísať túto pomoc a skončiť
          --version    vypísať informáciu o verzii a skončiť
    
    Počet BAJTOV môže mať nasledovné prípony násobku:
    c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1 000 000, M 1 048 576,
    GD 1 000 000 000, G 1 073 741 824, atď. pre T, P, E, Z, Y.
    Každé KĽÚČ_SLOVO môže byť:
    
      ascii     z EBCDIC do ASCII
      ebcdic    z ASCII do EBCDIC
      ibm       z ASCII do alternatívneho EBCDIC
      block     doplniť záznamy ukončené zn. nového riadku medzerami do veľkosti 'cbs'
      unblock   zameniť koncové medzery v záznamoch dĺžky 'cbs' za zn. nového
                riadku
      lcase     zmeniť veľké písmená na malé
      notrunc   neskracovať výstupný súbor
      ucase     zmeniť malé písmená na veľké
      swab      zameniť každý pár vstupných bajtov
      noerror   pokračovať aj v prípade chyby pri čítaní
      sync      doplniť každý vstupný blok nulovými bajtami do veľkosti 'ibs'

en: %s+%s records in
sk: %s+%s záznamov dnu

en: %s+%s records out
sk: %s+%s záznamov von

en: truncated record
sk: skrátený záznam

en: truncated records
sk: skrátených záznamov

en: %s: invalid conversion
sk: %s: chybná konverzia

en: unrecognized option `%s'
sk: neznáma voľba `%s'

en: unrecognized option `%s=%s'
sk: neznáma voľba `%s=%s'

en: invalid number `%s'
sk: chybné číslo `%s'

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
sk: prípustná je iba jedna z konverzií {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase},
    {block,unblock}, {unblock,sync}

en: %s is closed
sk: %s je uzavretý

en: standard output
sk: štandardný výstup

en: file offset out of range
sk: posunutie v súbore mimo povoleného rozsahu

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
    
      -a, --all             include filesystems having 0 blocks
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --local           limit listing to local filesystems
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
sk: Výpis informácie o súborových systémoch, v ktorých sa SÚBORy nachádzajú
    alebo o všetkých súborových systémoch.
    
      -a, --all                aj súborové systémy s 0 blokmi
          --block-size=VEĽKOSŤ použiť bloky dĺžky VEĽKOSŤ bajtov
      -h, --human-readable     veľkosti v ľahko čitateľnom formáte
     (napr. 1K 234M 2G)
      -H, --si                 podobne, ale použiť mocniny 1000 namiesto 1024
      -i, --inodes             vypísať informácie o i-uzloch namiesto veľkosti v blokoch
      -k, --kilobytes          ako --block-size=1024
      -l, --local              obmedziť výpis na lokálne súborové systémy
      -m, --megabytes          ako --block-size=1048576
          --no-sync            nevykonať 'sync' pred získaním informácií (štandard)
      -P, --portability        použiť formát definovaný normou POSIX
          --sync               vykonať 'sync' pred získaním informácií
      -t, --type=TYP           obmedziť výstup na súborové systémy typu TYP
      -T, --print-type         vypísať typ súborového systému
      -x, --exclude-type=TYP   vo výstupe nebudú súborové systémy typu TYP
      -v                       (ignorované)
          --help               vypísať túto pomoc a skončiť
          --version            vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: file system type `%s' both selected and excluded
sk: súborový systém `%s' je zároveň vybratý a vylúčený

en: cannot read table of mounted filesystems
sk: nie je možné prečítať tabuľku namontovaných súborových systémov

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
    
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
      -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PAT     Exclude files that match PAT.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
sk: Sumarizácia miesta na disku zabraného každým SÚBORom, adresáre prechádza
    rekurzívne.
    
      -a, --all                vypísať diskový priestor pre všetky súbory,
                               nie iba pre adresáre
          --block-size=VEĽKOSŤ použiť bloky dĺžky VEĽKOSŤ bajtov
      -b, --bytes              vypísať veľkosti v bajtoch
      -c, --total              vypísať aj celkový súčet
      -D, --dereference-args   pokiaľ je ako argument zadaný symbolický
                               odkaz, nasledovať ho
      -h, --human-readable     veľkosti v ľahko čitateľnom formáte
     (napr. 1K 234M 2G)
      -H, --si                 podobne, ale použiť mocniny 1000 namiesto 1024
      -k, --kilobytes          ako --block-size=1024
      -l, --count-links        započítať veľkosti pevných odkazov viackrát
      -L, --dereference        nasledovať všetky symbolické odkazy
      -m, --megabytes          ako --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs      nezapočítať do veľkosti adresárov veľkosti ich
                               podadresárov
      -s, --summarize          vypísať iba celkový súčet pre každý argument
      -x, --one-file-system    preskočiť adresáre na iných súborových systémoch
      -X SÚBOR, --exclude-from=SÚBOR  vynechať súbory definované vzormi v SÚBORe
          --exclude=VZOR       vynechať súbory definované VZORom
          --max-depth=N        vypísať súčet pre adresár (alebo súbor pre --all)
                                 iba pokiaľ je N alebo menej úrovní pod argumentom
                                 príkazového riadku;  --max-depth=0 je to isté ako
                                 --summarize
          --help               vypísať túto pomoc a skončiť
          --version            vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: invalid maximum depth `%s'
sk: chybná maximálna hĺbka `%s'

en: cannot both summarize and show all entries
sk: nie je možné súčasne sumarizovať a vypisovať všetky položky

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
sk: varovanie: sumarizácia je to isté ako --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
sk: varovanie: sumarizácia je v konflikte s --max-depth=%d

en: current directory
sk: aktuálny adresár

en: starting directory
sk: počiatočný adresár

en: total
sk: celkom

en: cannot change to directory %s
sk: nie je možné vojsť do adresára '%s'

en: cannot change to `..' from directory %s
sk: nie je možné vojsť do '..' z adresára '%s'

en: the strip option may not be used when installing a directory
sk: voľbu 'strip' nie je možné použiť pri inštalácii adresára

en: invalid mode `%s'
sk: neplatné práva `%s'

en: installing multiple files, but last argument (%s) is not a directory
sk: je požadovaná inštalácia viacerých súborov, ale posledný argument (%s) nie je adresár

en: creating directory `%s'
sk: vytváram adresár `%s'

en: `%s' is a directory
sk: '%s' je adresár

en: fork system call failed
sk: systémové volánie 'fork' zlyhalo

en: cannot run strip
sk: nie je možné spustiť program 'strip'

en: invalid user `%s'
sk: chybný používateľ '%s'

en: invalid group `%s'
sk: chybná skupina '%s'

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... ZDROJ CIEĽ             (1. formát)
       alebo: %s [VOĽBA]... ZDROJ... ADRESÁR       (2. formát)
       alebo: %s -d [VOĽBA]... ADRESÁR...          (3. formát)

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
    
      -b, --backup        make backup before removal
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
      -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
      -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
          --verbose       print the name of each directory as it is created
      -V, --version-control=WORD   override the usual version control
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
sk: Prvé dva formáty skopírujú ZDROJ do CIEĽa alebo viac ZDROJov do existujúceho
    ADRESÁRa vrátane nastavenia práv, vlastníka a/alebo skupiny. Tretí formát
    vytvorí ADRESÁR vrátane adresárov v jeho ceste.
    
      -b, --backup          pred zmazaním vytvoriť záložnú kópiu
      -c                    (ignorované)
      -d, --directory       vytvoriť všetky prvky cesty k adresárom;
                            povinné pre 3. formát
      -D                    vytvoriť všetky prvky cesty okrem posledného, potom
                            skopírovať ZDROJ do CIEĽa;  užitočné v 1. formáte
      -g, --group=SKUPINA   nastaviť SKUPINU ako vlastníka namiesto skupiny procesu
      -m, --mode=PRÁVA      nastaviť prístupové práva PRÁVA (ako s 'chmod') namiesto
                            rwxr-xr-x
      -o, --owner=VLASTNÍK  nastaviť vlastníka (iba superužívateľ - root)
      -s, --strip           odstrániť tabuľku symbolov (iba 1. a 2. formát)
      -S, --suffix=PRÍPONA  nastaviť novú príponu záložných súborov
          --verbose         vypísať názov každého vytváraného adresára
      -V, --version-control=SLOVO   tvorba záložných kópií
          --help            vypísať túto pomoc a skončiť
          --version         vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: %s: hard link not allowed for directory
sk: %s: pevný odkaz nie je povolený pre adresár

en: %s: replace `%s'?
sk: %s: prepísať `%s'?

en: %s: File exists
sk: %s: Súbor existuje

en: cannot remove `%s'
sk: nie je možné odstrániť `%s'

en: create %s %s to %s
sk: vytvorený %s %s do %s

en: cannot create %s `%s' to `%s'
sk: nie je možné vytvoriť %s `%s' do `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... CIEĽ [MENO_ODKAZU]
       alebo: %s [VOĽBA]... CIEĽ... ADRESÁR

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.  If there is
    more than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic links
    with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
    
      -b, --backup                make a backup of each existing destination file
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
      -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
      -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -v, --verbose               print name of each file before linking
      -V, --version-control=WORD  override the usual version control
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
sk: Vytvoriť odkaz na CIEĽ, voliteľne so zadaným MENOM_ODKAZU. Pokiaľ
    je zadaný viac ako jeden CIEĽ, posledný argument musí byť adresár,
    v ktorom budú odkazy vytvorené. Pokiaľ nie je zadané inak, budú
    vytvorené pevné odkazy, pri zadaní --symbolic budú vytvorené symbolické.
    Pokiaľ sú vytvárané pevné odkazy, každý CIEĽ musí existovať.
    
    
      -b, --backup                 vytvoriť záložné kópie existujúcich súborov,
                                   ktoré by boli vytvorením odkazu prepísané
      -d, -F, --directory          pevný odkaz na adresár (len superužívateľ)
      -f, --force                  zmazať existujúce súbory
      -n, --no-dereference         pokiaľ je MENO_ODKAZU symbolický odkaz na adresár,
                                   zachádzať s ním ako s obyčajným súborom
      -i, --interactive            pred prípadným zmazaním súboru sa opýtať
      -s, --symbolic               vytvoriť symbolický odkaz namiesto pevného odkazu
      -S, --suffix=PRÍPONA         zmeniť obvyklú príponu záložných kópií
      -v, --verbose                pred vytvorením odkazu vypísať meno každého súboru
      -V, --version-control=SLOVO  zmeniť spôsob tvorby záložných kópií
          --help                   vypísať túto pomoc a skončiť
          --version                vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: missing file argument
sk: chýba meno súboru

en: symbolic link
sk: symbolický odkaz

en: hard link
sk: pevný odkaz

en: link
sk: odkaz

en: when making multiple links, last argument must be a directory
sk: pri vytváraní viacerých odkazov musí byť posledným argumentom adresár

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
sk: ignorujem chybnú šírku v premennej prostredia COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
sk: ignorujem chybný rozostup tabulátorov v premennej prostredia TABSIZE: %s

en: invalid line width: %s
sk: chybná šírka riadku: %s

en: invalid tab size: %s
sk: chybná veľkosť tabulátorov: %s

en: unrecognized prefix: %s
sk: neznámy prefix: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
sk: nezrozumiteľná hodnota v premennej prostredia LS_COLORS

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
    
      -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
          --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         sort by change time; with -l: show ctime
      -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
      -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            list both full date and full time
sk: Výpis informácií o SÚBORoch (v aktuálnom adresári, pokiaľ nie sú zadané).
    Pokiaľ nie je zadaná žiadna z volieb -cftuSUX alebo --sort, bude výstup
    usporiadaný abecedne.
    
      -a, --all                  vypísať aj súbory začínajúce bodkou
      -A, --almost-all           vypísať všetky súbory okrem '.' a '..'
      -b, --escape               vypísať negrafické znaky osmičkovo
          --block-size=VEĽKOSŤ   použi5 bloky dĺžky VEĽKOSŤ bajtov
      -B, --ignore-backups       nevypisovať súbory končiace ~
      -c                         zoradiť podľa času zmeny i-uzlu;
                                 spoločne s -l: vypísať ctime
      -C                         vypísať súbory v stĺpcoch
          --color[=KEDY]         určiť, ako sú použité farby pre rozlíšenie typov
                                 súborov. KEDY môže byť `never', `always' alebo
                                 `auto'
      -d, --directory            vypísať názvy adresárov namiesto ich obsahu
      -D, --dired                generovať výstup formátovaný pre Emacsový 'dired' mód
      -f                         neusporiadať, povoliť -aU, zakázať -lst
      -F, --classify             doplniť znak určujúci typ súborov (jeden z */=@|)
          --format=SLOVO         across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            vypísať plný dátum aj čas

en:   -g                         (ignored)
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
          --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k, --kilobytes            like --block-size=1024
      -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          list entries pointed to by symbolic links
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
      -n, --numeric-uid-gid      list numeric UIDs and GIDs instead of names
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         use long listing format without group info
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
      -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
sk:   -g                         (ignorované)
      -G, --no-group             nevypisovať informácie o skupinách
      -h, --human-readable       veľkosti v ľahko čitateľnom formáte
     (napr. 1K 234M 2G)
      -H, --si                   podobne, ale použiť mocniny 1000 namiesto 1024
          --indicator-style=ŠTÝL pripojiť indikátor štýlu ŠTÝL k názvom:
                                   none (predvoľba), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                ku každému súboru vypísať aj číslo jeho i-uzlu
      -I, --ignore=VZOR          nevypisovať súbory vyhovujúce shellovému VZORu
      -k, --kilobytes            ako --block-size=1024
      -l                         použiť dlhý formát
      -L, --dereference          v prípade symbolických odkazov vypísať vlastnosti,
                                 súboru, na ktorý odkaz odkazuje
      -m                         oddeľovať súbory čiarkami
      -n, --numeric-uid-gid      namiesto mena vlastníka (UID) a skupiny (GID)
                                 vypísať čísla
      -N, --literal              nespracovávať riadiace znaky v názvoch súborov
      -o                         použiť dlhý formát bez informácií o skupinách
      -p, --file-type            doplniť znak určujúci typ každého souboru (jeden z /=@|)
      -q, --hide-control-chars   namiesto negrafických znakov vypísať '?'
          --show-control-chars   vypísať aj negrafické znaku (predvolené)
      -Q, --quote-name           vložiť názvy do úvodzoviek (citácia)
          --quoting-style=SLOVO  citovať mená štýlom SLOVO:
                                   literal, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              usporiadať v opačnom poradí
      -R, --recursive            vypísať adresáre rekurzívne
      -s, --size                 vypísať veľkosť každého súboru v blokoch

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
      -u                         sort by last access time; with -l: show atime
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
      -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
sk:   -S                         uspoiadať podľa dĺžky súborov
          --sort=SLOVO           extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=SLOVO           zobraziť čas ako SLOVO namiesto času zmeny:
                                   atime, access, use, ctime alebo status; použi
                                   zadaný čas pre triedenie, pokiaľ --sort=time
      -t                         usporiadať podľa času poslednej zmeny,
                                 obsahu súboru; spoločne s -l: ukáže mtime
      -T, --tabsize=ROZOSTUP     nastaviť tabulátory každých ROZOSTUP znakov
      -u                         usporiadať podľa času posledného prístupu;
                                 spoločne s -l: ukáže atime
      -U                         neusporiadavať - vypísať v poradí, aké je
                                 v adresári
      -w, --width=STĹPCOV        použiť túto šírku obrazovky pri vypisovaní
      -x                         vypisovať názvy po riadkoch namiesto po stĺpcoch
      -X                         usporiadať podľa prípon
      -1                         vypísať jeden súbor na jednom riadku
          --help                 vypísať túto pomoc a skončiť
          --version              vypísať informáciu o verzii a skončiť
    Pokiaľ nie je nastavené inak, farba sa pre označenie typov súborov nepoužije,
    čo je rovnocenné s voľbou --color=none. Použitie voľby --color bez argumentu
    KEDY je rovnocenné s použitím voľby --color=always. Voľba --color=auto spôsobí,
    že farby budú použité iba pokiaľ je štandardný výstup pripojený k terminálu
    (tty).

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
sk: Použitie: %s [VOĽBA] ADRESÁR...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
          --verbose     print a message for each created directory
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
sk: Vytvoriť ADRESÁR, pokiaľ už neexistuje.
    
      -m, --mode=PRÁVA  nastaviť prístupové práva (ako s 'chmod'), nie rwxrwxrwx -
                        umask
      -p, --parents     existencia nie je chybou, vytvoriť rodičovské adresáre,
                        pokiaľ je to potrebné.
          --verbose     vypísať správu o každom vytváranom adresári
          --help        vypísať túto pomoc a skončiť
          --version     vypísať informáciu o verzii a skončiť

note: --verbose
en: created directory `%s'
sk: vytvorený adresár `%s'

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
sk: Použitie: %s [VOĽBA] NÁZOV...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not 0666 - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
sk: Vytvoriť pomenované rúry (FIFO) s menami NÁZOV.
    
      -m, --mode=PRÁVA  nastaviť prístupové práva (ako s 'chmod'), nie 0666 - umask
          --help        vypísať túto pomoc a skončiť
          --version     vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: fifo files not supported
sk: tento systém nepodporuje rúry

en: cannot make fifo `%s'
sk: nie je možné vytvoriť rúru `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... NÁZOV TYP [HLAVNÉ VEDĽAJŠIE]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not 0666 - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
sk: Vytvoriť špeciálny súbor NÁZOV zadaného TYPu.
    
      -m, --mode=PRÁVA  nastaviť prístupové práva (ako s 'chmod'), ne 0666 - umask
          --help        vypísať túto pomoc a skončiť
          --version     vypísať informáciu o verzii a skončiť
    
    HLAVNÉ a VEDĽAJŠIE číslo nie je povolené pri TYPe p, inak je povinné.
    TYP môže byť:
    
      b      vytvoriť blokový (bufferovaný) špeciálny súbor
      c, u   vytvoriť znakový (nebufferovaný) špeciálny súbor
      p      vytvoriť rúru (FIFO)

en: wrong number of arguments
sk: chybný počet argumentov

en: block special files not supported
sk: špeciálne blokové súbory nie sú podporované

en: when creating block special files, major and minor device
    numbers must be specified
sk: pri vytváraní špeciálneho blokového súboru musí byť zadané
    hlavné a vedľajšie číslo zariadenia

en: invalid major device number `%s'
sk: neprípustné hlavné čislo zariadenia `%s'

en: invalid minor device number `%s'
sk: neprípustné vedľajšie číslo zariadenia `%s'

en: character special files not supported
sk: špeciálne znakové súbory nie sú podporované

en: when creating character special files, major and minor device
    numbers must be specified
sk: pri vytváraní špeciálneho znakového súboru musí byť zadané
    hlavné a vedľajšie číslo zariadenia

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
sk: pre rúry nie je potrebné zadávať hlavné a vedľajšie číslo zariadenia

en: cannot move `%s' to a subdirectory of itself, `%s'
sk: nie je možné presunúť `%s' do vlastného podadresára `%s'

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -b, --backup                 make backup before removal
      -f, --force                  remove existing destinations, never prompt
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -u, --update                 move only older or brand new non-directories
      -v, --verbose                explain what is being done
      -V, --version-control=WORD   override the usual version control
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
sk: Premenovanie ZDROJa na CIEĽ alebo premiestnenie ZDROJa(ov) do ADRESÁRa.
    
      -b, --backup                 vytvoriť záložné kópie pred zmazaním
      -f, --force                  zmazať existujúce ciele bez opýtania
      -i, --interactive            pred prepísaním súboru sa opýtať
      -S, --suffix=PŘÍPONA         zmeniť obvyklú príponu záložných kópií
      -u, --update                 premiestniť iba novšie a úplne nové soubory
      -v, --verbose                vypisovať informácie o priebehu
      -V, --version-control=SLOVO  zmeniť obvyklý spôsob tvorby záložných kópií
          --help                   vypísať túto pomoc a skončiť
          --version                vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
sk: pri premiestňovaní viacerých súborov musí byť posledným argumentom adresár

en: Usage: %s [OPTION]... EXISTING_DIR NEW_DIR
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... EXISTUJÚCI_ADRESÁR NOVÝ_ADRESÁR

en: Rename EXISTING_DIR to NEW_DIR.
    
       --help      display this help and exit
       --version   output version information and exit
sk: Premenuj EXISTUJÚCI_ADRESÁR na NOVÝ_ADRESÁR.
       --help      vypísať túto pomoc a skončiť
       --version   vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: cannot get current directory
sk: nie je možné určiť aktuálny adresár

en: cannot rename `.' or `..'
sk: nie je možné premenovať `.' alebo `..'

en: `%s' is not a directory
sk: `%s' nie je adresár

en: cannot write to `%s'
sk: nie je možné zapisovať do `%s'

en: `%s' is an ancestor of `%s'
sk: `%s' je predchodcom `%s'

en: cannot link `%s' to `%s'
sk: nie je možné vytoriť odkaz `%s' na `%s'

en: cannot unlink `%s'
sk: nie je možné zmazať `%s'

en: %s: remove write-protected directory `%s'?
sk: %s: zmazať adresár chránený proti zápisu `%s'?

en: %s: remove write-protected file `%s'?
sk: %s: zmazať súbor chránený proti zápisu `%s'?

en: %s: remove directory `%s'?
sk: %s: zmazať adresár `%s'?

en: %s: remove `%s'?
sk: %s: zmazať `%s'?

en: removing %s
sk: mažem %s

en: %s: is a directory
sk: %s: je adresár

en: %s: directory `%s' is write protected; descend into it anyway?
sk: %s: adresár `%s' je chránený proti zápisu; zostúpiť napriek tomu do neho?

en: %s: descend into directory `%s'?
sk: %s: zostúpiť do adresára `%s'?

en: removing all entries of directory %s
sk: mažem všetky záznamy adresára `%s'

en: cannot change back to directory %s via `..'
sk: nie je možné vojsť do adresára '%s' cez `..'

en: %s: remove directory `%s'%s?
sk: %s: zmazať adresár `%s'%s?

en:  (might be nonempty)
sk:  (môže byť neprázdny)

en: removing the directory itself: %s
sk: mažem samotný adresár: %s

en: cannot remove current directory `%s'
sk: nie je možné zmazať aktuálny adresár `%s'

en: cannot remove directory `%s'
sk: nie je možné zmazať adresár `%s'

en: cannot remove `.' or `..'
sk: nie je možné zmazať `.' alebo `..'

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following two directories have the same inode number:
sk: %s: VAROVANIE: Zacyklená štruktúra adresárov.
    To skoro určite znamená, že máte poškodený súborový systém.
    INFORMUJTE VÁŠHO SPRÁVCU SYSTÉMU.
    Nasledujúce adresáre majú rovnaké číslo i-uzlu:

en: continue?
sk: pokračovať?

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... SÚBOR...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink directory, even if non-empty (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
sk: Zmazať SÚBOR(y).
    
      -d, --directory       zmazať adresár, aj pokiaľ nie je prázdny (iba
                            superužívateľ)
      -f, --force           ignorovať neexistujúce soubory, nikdy sa nepýtať
      -i, --interactive     pred každým zmazaním sa opýtať
      -r, -R, --recursive   rekurzívne zmazať obsah adresárov
      -v, --verbose         vypisovať infomácie o priebehu
          --help            vypísať túto pomoc a skončiť
          --version         vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: removing directory, %s
sk: mažem adresár, %s

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... ADRESÁR...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because the
                      directory is non-empty
      -p, --parents   remove explicit parent directories if being emptied
          --verbose   output a diagnostic for every directory processed
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
sk: Zmazať ADRESÁR(e), pokiaľ sú prázdne.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignorovať každú chybu spôsobenú výlučne tým, že
                      adresár nie je prázdny
      -p, --parents   zmazať rodičovské adresáre, pokiaľ boli vyprázdnené
          --verbose   vypísať správu pre každý spracovaný adresár
          --help      vypísať túto pomoc a skončiť
          --version   vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
sk: Použitie: %s [VOĽBY] SÚBOR [...]

en: Delete a file securely, first overwriting it to hide its contents.
    
      -d, --device   allow operation on devices (devices are never deleted)
      -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (25)
      -p, --preserve do not delete file after overwriting
      -v, --verbose  indicate progress (-vv to leave progress on screen)
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard input (but don't delete it);
                       this will fail unless you use <>file, a safety feature
          --help     display this help and exit
          --version  print version information and exit
    
    FIXME maybe add more discussion here?
sk: Skartovať súbor (aby nebolo možné zistiť jeho pôvodný obsah).
    
      -d, --device   povoliť funkciu na zariadeniach (zariadenia nikdy nie sú vymazané)
      -f, --force    zmeniť práva pre povolenie zápisu, ak je treba
      -n, --iterations=N  prepísať N-krát namiesto implicitných 25-krát
      -p, --preserve nezmazať súbor po prepísaní
      -v, --verbose  zobraziť postup (-vv pre ponechanie postupu na obrazovke)
      -x, --exact    nezaokrúhľovať veľkosti súborov na ďalší úplný blok
      -z, --zero     nakoniec prepísať nulami, aby sa utajilo použitie shred-u
      -              skartovať štandardný vstup (ale nevymazať ho);
                       toto zlyhá, pokiaľ nepoužijete <>súbor
          --help     vypísať túto pomoc a skončiť
          --version  vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: Error seeking `%s'
sk: Chyba pri nastavení pozície v `%s'

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...)
sk: %s: prechod %lu/%lu (%s)...)

en: Error writing `%s' at %lu
sk: Chyba zápisu `%s' na pozícii %lu

en: (Did you remember to open stdin read/write with "<>file"?)
sk: (Nezabudli ste otvoriť štandardný vstup pre čítanie aj zápis pomocou "<>súbor"?)

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%lu/%lu K
sk: %s: prechod %lu/%lu (%s)...%lu/%lu K

en: Error syncing `%s'
sk: Chyba pri vynútenom zápise `%s'

en: Can't fstat file `%s'
sk: Nie je možné zistiť stav súboru `%s' volaním fstat

en: `%s' is not a regular file: use -d to enable operations on devices
sk: `%s' nie je obyčajný súbor: použite -d pre povolenie funkcie na zariadeniach

en: unable to allocate storage for %lu passes
sk: nebolo možné prideliť pamäť pre %lu prechodov

en: %s: deleting
sk: %s: mažem

en: malloc failed
sk: nepodarilo sa prideliť pamäť

note: The use of origname (rather than oldname) here is deliberate.  It makes the -v output more intelligible at the expense of making the `renamed to ...' messages use the logical (original) file name.
en: %s: renamed to `%s'
sk: %s: premenovaný na `%s'

en: %s: deleted
sk: %s: vymazaný

en: Unable to open `%s'
sk: Nepodarilo sa otvoriť `%s'

en: Unable to delete file `%s'
sk: Nepodarilo sa vymazať súbor `%s'

en: invalid number of passes: %s
sk: chybný počet prechodov: %s

en: Usage: %s [OPTION]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
sk: Ulož zmenené bloky na disk, aktualizuj super-blok.
    
      --help      vypísať túto pomoc a skončiť
      --version   vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: ignoring all arguments
sk: ignorujem všetky argumenty

en:   or : %s [-acm] MMDDhhmm[YY] FILE... (obsolescent)
sk:   alebo : %s [-acm] MMDDhhmm[RR] SÚBOR... (zastaralé)

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
      -a                     change only the access time
      -c                     do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
      -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
          --time=WORD        access -a, atime -a, mtime -m, modify -m, use -a
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    STAMP may be used without -t if none of -drt, nor --, are used.
    Note that the three time-date formats recognized for the -d and -t options
    and for the obsolescent argument are all different.
sk: Aktualizovať čas posledného prístupu a poslednej zmeny každého súboru
    na aktuálny čas
    
      -a                     zmeniť iba čas posledného prístupu
      -c                     nevytvárať nové súbory
      -d, --date=REŤAZEC     analyzovať REŤAZEC a použiť ho namiesto aktuálneho času
      -f                     (ignorované)
      -m                     zmeniť iba čas poslednej zmeny súboru
      -r, --reference=SÚBOR  použiť časy SÚBORu namiesto aktuálneho času
      -t ČAS                 použiť [[SS]RR]MMDDhhmm[.ss] namiesto aktuálneho času
          --time=SLOVO       access -a, atime -a, mtime -m, modify -m, use -a
          --help             vypísať túto pomoc a skončiť
          --version          vypísať informáciu o verzii a skončiť
    
    ČAS môže byť použitý bez -t, pokiaľ nie je zadaná žiadna z volieb -drt alebo --.

en: invalid date format `%s'
sk: neprípustný formát dátumu `%s'

en: cannot specify times from more than one source
sk: nie je možné špecifikovať čas z viac ako jedného zdroja

en: file arguments missing
sk: chýbajú súborové argumenty
